Kobylky, kudlanky a sarančata
Saranče je známá také pod latinským názvem Chorthippus biguttulus. Vyskytuje se na celém našem území od nížin až do hor, často ve větším množství. Sameček je velký kolem 15 mm, samička dosahuje délky až 25 mm.
Kobylka se pohybuje až do 45 mm. Zbarvení má dosti proměnlivé, zelené, do žluta, hnědé nebo až černé. Odlišné zbarvení mohou mít i jednotlivé tělní části, všeobecně se ale vyznačuje tmavými skvrnami na křídlech. Vyskytuje se od června do konce září v nížinách i na horách.
Je masožravá, loví housenky motýlů a larvy brouků, pustí se i do mrtvého hmyzu. Ráda se ale živí i různými listy.
Kudlanky příslovcem "nábožná" mělo původ ve zvláštním způsobu, jak drží tento zajímavý tvor přední nohy nadzdvižené a s články zčásti přiloženými k sobě, jako při motlitbě. Mívají různý vzhled, ale snadno se rozpoznají podle trojúhelníkové hlavy s velkýma očima. Dopředu namířené oči poskytují dokonalé binokulární vidění a dávají možnost přesně odhadovat vzdálenost. Jsou jediným druhem hmyzu, schopným otáčet hlavou tak, že se mohou dívat i za sebe. Živí se rozmanitými druhy členovců, příležitostně i obratlovci jako jsou žáby, mloci a ještěrky.
Rozmnožují se vajíčky, kladenými do pěnových pouzder, které samice některých druhů hlídají. Samice kudlanek jsou proslulé svým zvykem zkonzumovat po páření samce, kteří jsou menší než samice. Ve volné přírodě jsou samci však obezřetní a samice je sežerou málokdy.